Skip to content Skip to footer

Destylarnia Glenfiddich

Destylarnia Glenfiddich reprezentuje jedno z zagłębi produkcji whisky, czyli szkocki region Speyside. Od prawie 14 dekad wytwórnia pozostaje biznesem rodzinnym, prowadzonym już przez piąte pokolenie rodziny Grant.

Niezależność od samego początku

HISTORIA DESTYLARNI

Historia destylarni Glenfiddich jest wyjątkowa. Wytwórnia została wybudowana w 1886 roku – kamień po kamieniu, od podstaw – przez Williama Granta. We wznoszeniu destylarni pomagało mu siedmiu synów, dwie córki i kamieniarz. Rodzinna wytwórnia powstała po roku mozolnej i ciężkiej pracy. Wiliam nadał jej nazwę „Glenfiddich”, co w języku gaelickim oznacza „Dolinę Jeleni”. Przez kolejne dziesiątki lat – aż do dzisiaj – destylarnia Glenfiddich pozostała biznesem rodzinnym. To bardzo rzadkie zjawisko w przypadku destylarni whisky single malt, które w większości zostały wykupione przez wielkie koncerny.

W 1887 roku, w dniu Bożego Narodzenia, z miedzianych kadzi destylarni Glenfiddich wypłynęła pierwsza kropla alkoholu. Do czasów prohibicji wytwórnia rozwijała się stabilnie i bez większych zaskoczeń – ani złych, ani dobrych. Dopiero kiedy wnuk Wiliama, Grant Gordon, dołączył do rodzinnego interesu, destylarnia zaczęła pracować pełną parą. Ciężka dekada lat 20. XX wieku, kiedy politycy prowadzili z alkoholem wojnę porównywalną do tej, toczonej dziś z narkotykami, spowodowała, że w Szkocji pozostało tylko sześć nieprzerwanie działających wytwórni whisky – w tym Glenfiddich, Gordon potrafił znaleźć popyt na doskonale starzejącą się whisky a następnie zaspokoić go z zyskiem dla rodzinnego biznesu.

Gordon Grant przysłużył się także wybudowaniem w 1959 roku bednarni, w której rzemieślnicy składali beczki specjalnie na potrzeby produkowanej w Glenfiddich. Bednarnia Glenfiddich jest jedną z nielicznych, które działają aż do dzisiaj przy destylarni alkoholu. Ważnym dla historii Glenfiddich był również projektant Hans Schleger, który w 1961 roku zaprojektował dla destylarni charakterystyczne, trójkątne butelki.

fot. Tasma3197 | Wikimedia

W 1963 roku prawnuk założyciela destylarni, Sandy Grant Gordon, zdecydował się na ekspansję i zaczął aktywnie promować single malt Glenfiddich poza granicami Szkocji. W 1987 roku destylarnia Glenfiddich obchodziła swoje stulecie, a kilka lat później wypuściła na rynek jedną z najbardziej unikalnych whisky single malt na świecie – pierwszą 50-letnią Glenfiddich. Whisky ta była doskonale leżakowana w dziewięciu beczkach pochodzących z lat 30. ubiegłego wieku.

W roku otwarcia XXI wieku Glenfiddich wypuściło na rynek swoją najstarszą whisky, która od 1937 leżakowała w beczce nr 843. Beczka pozostawała tam (prawie) nie niepokojona przez 64 lata. Wyjątkowego okazu strzegło 10 kolejnych Warehouse Masterów. Jednak w związku z tym, że „aniołowie stróże” beczki nr 843 zabrali swoją część skarbu, którego strzegli, na świecie pozostało wówczas już tylko 61 butelek tego niezwykle rzadkiego trunku.

W 2021 roku Glenfiddich zrobiło krok ku innowacjom. Destylarnia zdecydowała się wydać własną kolekcję tokenów NFT, z których każdy token butelce 46-letniej szkockiej whisky Single Malt z 1973 r., finiszowanej w beczce po Armagnac.

W JAKIM RODZAJU WHISKY SPECJALIZUJE SIĘ DESTYLARNIA GLENFIDDICH

Destylarnia Glenfiddich specjalizuje się w wytwarzaniu szkockiej whisky single malt, oferując szeroką gamę rodzajów tego szlachetnego gatunku. Ich portfolio obejmuje standardowe edycje, takie jak Glenfiddich 12 Years Old, 15 Years Old, 18 Years Old oraz 21 Years Old. Ponadto, destylarnia oferuje również limitowane edycje, single cask releases oraz eksperymentalne wydania, które cieszą się dużym uznaniem wśród miłośników whisky.

DESTYLARNIA GLENFIDDICH

  • Whisky single malt
  • Destylarnia pozostaje rodzinną firmą
  • Limitowane edycje kolekcjonerskiej whisky single malt

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ GLENFIDDICH?

Destylarnia Glenfiddich znajduje się w miejscowości Dufftown w regionie Speyside w Szkocji. Ze względu na dużą liczbę destylarni, położonych w okolicy, Dufftown jest nazywane „stolicą whisky”. Glenfiddich jest jedną z najpopularniejszych marek whisky w tym regionie, co czyni ją wyjątkową nawet wśród duże konkurencji. Podobnie jak część innych szkockich destylarni, do wytwórni Glenfiddich można wybrać się w celach turystycznych i degustacyjnych – destylarnia oferuje wycieczki dla turystów.

fot. Markus Trienke | Wikimedia

Zostaw komentarz